Załóż konto,   Login:  Hasło:  zapamiętaj  
Strona główna Forum Katalog stron Artykuły Aparaty Album Sklep

Artykuły :: Najpopularniejsze tematy fotografii :: Architektura


Tytuł: Architektura :: 09 Maj 2007 16:26 :: ~Vertus
Fotografowanie obiektów architektonicznych

Zarówno budynki z zewnątrz, jak i ich wnętrza są popularnym tematem zdjęć. Zachwycają wielu swoją różnorodnością, własnym, niepowtarzalnym stylem. Inaczej oddziałują na odbiorcę stare, zabytkowe mury niż nowoczesne budynki. Ten niepowtarzalny charakter, jaki nadają budynkom ich kształty oraz materiały, z których zostały one wybudowane - kamień, cegła, szkło - jest więc doskonałym materiałem na zdjęcie.

Czy zatem uwiecznianie budynków za pomocą fotografii jest trudne? Nie jest to zadanie łatwe, ale przy odpowiedniej wprawie i zrozumieniu tematu można sobie z tym zadaniem poradzić. Obiekty cechuje różnorodność. Podkreślenie za pomocą zdjęcia cech właściwych dla danego stylu architektonicznego oraz wyglądu danej budowli (często wyglądającej na fotografiach nieciekawie), może sprawiać trudności. Kłopoty często stwarza również odpowiednie oddanie perspektywy. Z fotografowaniem architektury jest podobnie jak z fotografowaniem krajobrazu - zanim przystąpimy do wykonywania zdjęć, powinniśmy się zastanowić, co w danym budynku nas zainteresowało, być może zaintrygowało. Warto postawić to pytanie, gdyż pomaga ono zastanowić się nad charakterem obiektu, który chcemy sfotografować. Trzeba sobie uświadomić, dlaczego właśnie ten obiekt chcemy uwiecznić. Czy zdecydował o tym jego kształt, faktura, czy może kolor lub uczucia, jakie wzbudza w nas jego widok?Wpływ oświetlenia i punktu widzenia na wygląd fotografii
Największy wpływ na wygląd zdjęć budynków wywiera oświetlenie oraz punkt widzenia.

Oświetlenie. Inaczej wygląda panorama miasta w ciągu dnia, a inaczej nocą, kiedy zostaje spowita światłami neonów, wystaw sklepowych, latarni itp. Zdjęcia wykonane o dwóch różnych porach dnia i odmiennym sposobie oraz stopniu oświetlenia mają zupełnie odmienny charakter. Warto spróbować podczas fotografowania np. ruin budowli wykorzystać naturalne oświetlenie - światło słoneczne lub światło zachodzącego słońca. W tym celu należy ustawić się z aparatem w taki sposób, aby słońce znajdowało się z tyłu za ruinami. W ten sposób można doskonale podkreślić ich kształt.

Punkt widzenia. Jego zmiana powoduje w większości przypadków diametralną zmianę wyglądu obiektu. Wynika to przeważnie ze zmiany rozmieszczenia pierwszego i drugiego planu. Ponieważ z budynkami, zwłaszcza tymi interesującymi, najczęściej mamy do czynienia w mieście, trudności może sprawiać sfotografowanie go w taki sposób, aby w kadrze nie pojawiły się inne budowle. Należy jednak spróbować wykorzystać do tego celu ogniskową obiektywu o długości około 35 mm (odpowiednik obiektywu szerokokątnego w fotografii tradycyjnej). Skierowanie obiektywu do góry pozwoli uzyskać ciekawą perspektywę. Budynek nabierze ogromnych rozmiarów, a ponadto będzie wyglądał, jakby za chwilę miał przewrócić się do tyłu. Interesujące efekty daje to podczas fotografowania wieżowców. Zawsze można również spróbować sfotografować wybrany obiekt architektoniczny z budynku znajdującego się na wprost niego (jeśli takowy istnieje).Wykorzystywanie wyglądu nieba dla uzyskania zamierzonych efektów

Podczas fotografowania budynków należy zwrócić uwagę na wygląd nieba. Jeśli ma ono charakter burzowy, ponury, można dzięki niemu spotęgować na obrazie wrażenie dramatyzmu, zwłaszcza gdy tematem zdjęcia jest np. stara, rozlatująca się chata lub ruiny zamku. Ładne, jasne, łagodne niebo pozwoli nadać obrazowi widocznemu w kadrze łagodny lub bajkowy charakter. Jeśli niebo jest szare, równomiernie pokryte chmurami -poczekaj. Budynki fotografowane w takich warunkach nie wychodzą na fotografii zbyt korzystnie.

Poszukiwanie detali architektonicznych w celu podkreślenia charakteru fotografowanego obiektu

Podczas fotografowania budynków warto również zwracać uwagę na detale związane z ich architekturą. Bardzo wiele mogą one o nim mówić.
Nie należy obojętnie obok nich przechodzić. Jeśli są one błyszczące - szyldy, klamki, kołatki itp. - warto zaopatrzyć się w filtr polaryzacyjny nakładany na obiektyw, gdyż pozwala on zmniejszyć odblaski.Przy fotografowaniu detali najlepiej sprawdzają się aparaty umożliwiające zmienianie obiektywów lub takie, które wyposażone są w zoom optyczny o dość dużym zakresie ogniskowej (np. będący odpowiednikiem ogniskowej w fotografii tradycyjnej 30 - 300 mm). Wynika to z faktu, iż szczegóły architektoniczne budynków wymagają często dla ich właściwego uwiecznienia zastosowania raz obiektywu wąskokątnego (dużego zoomu optycznego) - wtedy, gdy znajdują się one gdzieś wysoko na budynku, albo też zbyt duża odległość od nich nie pozwala na uwiecznienie ich w inny sposób, a kiedy indziej obiektywu szerokokątnego (mniejszego zoomu optycznego) - gdy np. umieszczone zostały w poziomie nad jego wejściem i zajmują sporą powierzchnię.
zródło: helion.pl/view/3000M
Komentarze

Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodać opinię.
 Menu
 · Ranking fotolabów
 · Nasza ekipa
 · Mapa serwisu
 · Statystyki serwisu
 · Statystyki użytkowników
 · Banery digfoto.pl
 · Kontakt
 Online
1 osoba online
- 0 zarejestrowanych
- 0 ukrytych
- 1 gość
Zarejestrowani:
Brak
 Ostatnio na forum
Brak nowych postów w temacie nauka pływania dla dziec...
   ~fotografi
Brak nowych postów w temacie Pad do konsoli
   ~Bojka
Brak nowych postów w temacie Kamera cyfrowa
   ~Bojka
Brak nowych postów w temacie Album na zdjęcia
   ~kram
Brak nowych postów w temacie Martwe piksele
   ~Bojka
Brak nowych postów w temacie Klawiatura do gier
   ~Bojka
Brak nowych postów w temacie Prezenty świąteczne
   ~Bojka
Brak nowych postów w temacie WybĂłr blendera dla mamy
   ~Bojka
Brak nowych postów w temacie Portal randkowy
   ~boddekk
Brak nowych postów w temacie Aparat cyfrowy nr 1 jaki?
   ~kram
 Przeglad prasy
Przegląd Prasy Fotograficznej
Październik
Digital Foto Video
 Shoutbox
 PolecamyFotografia